OGRZEWANIE KOMINKOWE
Współcześnie wkłady kominkowe oprócz funkcji dekoracyjnej pełnią funkcję grzewczą. Elementem niezbędnym do funkcjonowania paleniska jest komin. Musimy pamiętać, że kominki nowoczesne często posiadają króciec dymowy przekraczający 200mm. Standardem staje się wyposażanie wkładów w króćce umożliwiające pobór powietrza potrzebnego do spalania z zewnątrz budynku. Dlatego już na etapie projektowania powinniśmy uwzględnić doprowadzenie kanału, przez który powietrze będzie kierowane do paleniska. Jego średnica nie powinna być mniejsza niż 150mm. Planując miejsce na kominek musimy zadbać o właściwą nośność podłoża.
Ogrzewanie kominkowe wykorzystuje energię cieplną wytworzoną w procesie spalania drewna. Zagospodarowanie wytworzonego ciepła odbywa się na różne sposoby.
Grawitacyjny system dystrybucji gorącego powietrza stosujemy w przypadku zamiaru ogrzewania miejsca, w którym kominek się znajduje oraz pomieszczeń przyległych. Układ ten jest prosty i tani. Należy jednak pamiętać, że długość rur przesyłających ogrzane powietrze nie powinna wynosić więcej niż 4m.
Wymuszony system dystrybucji gorącego powietrza - DGP - ma swoje zastosowanie jeśli chcemy ogrzewać za pomocą kominka również pomieszczenia znacznie od niego oddalone. System ten wykorzystuje turbinę umieszczoną na poddaszu lub strychu. Zamontowany termostat pod wpływem wzrostu temperatury uruchamia turbinę, która rurami tłoczy ogrzane powietrze do innych pomieszczeń.
Ogrzewanie kominkowe brasecoW powyższych przypadkach doskonale sprawdzą się wkłady kominkowe marki Braseco seria K. Na szczególne wyróżnienie zasługują modele Braseco K1A i Braseco K1AFD.
Zastosowanie nowatorskich rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych (wykorzystujących np. dodatkową izolowaną komorę dopalania gazów) pozwala czysto spalać pełne załadunki drewna, a nadwyżkę uzyskanego ciepła kierować do specjalnie wzmocnionego żeliwnego korpusu, na którym montowane są ok.300 kg ceramiczne kanały akumulacyjne.
Ogrzewanie kominkowe w nowoczesnym, energooszczędnym budownictwie musi sprostać nowym oczekiwaniom. Chodzi o to, aby uzyskać zdrowe ciepło w sposób ekonomiczny i prosty. Dzisiejsze szczelne domy wymagają także zastosowania o wiele bardziej bezpiecznych palenisk niż te z przed lat. Wykorzystując wkłady piecowe unikniemy szkodliwego dla zdrowia efektu przegrzania, a skumulowane w podłączonych wymiennikach ciepło, będzie wypromieniowywane przez długi czas. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się piece kaflowe wykorzystujące najnowsze rozwiązania. Stosowanie żeliwnych, wytrzymałych wkładów piecowych z dynamicznym wzrostem temperatury spalania pozwoli wyeliminować zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla przenikającym przez pęknięcia poziome i pionowe w zaprawach łączących cegły i płyty szamotowe w murowanych paleniskach.
Zastosowanie wkładu piecowego do pieca kaflowego pozwala zdecydować w jaki sposób ciepło z pieca będzie przekazywane do pomieszczeń. Takich możliwości nie było w tradycyjnych piecach kaflowych z murowanym paleniskiem. Nowoczesne piece kaflowe niewiele mają wspólnego z piecami starej generacji.
Podstawowym i najważniejszym elementem współczesnego pieca kaflowego jest wkład piecowy. Braseco seria P to specjalnie wzmocnione, nowoczesne urządzenia. Czas w jakim wkład piecowy osiąga czyste spalanie (600-700 0C) wynosi 5-10 minut, a temperatura spalania może osiągać nawet 1000 0C. Pozwala to we właściwy sposób nagrzać i utrzymać w czystości kilkumetrowe akumulacyjne kanały grzewcze. Dlatego też specjalnie skonstruowane, nowoczesne wkłady piecowe Braseco seria P mogą przejąć największe obciążenia temperaturowe i wyeliminować najbardziej zawodną część pieca - palenisko wymurowane z szamotu. Modele Braseco seriaP to urządzenia mogące wytworzyć w ciągu 1,5 godziny z jednego załadunku drewna około 40 kWh ciepła. Wkłady piecowe ze względu na technikę spalania, ich konstrukcję i sposób przekazywania ciepła, działają na odwrotnej zasadzie niż wkłady kominkowe i nie mogą być stosowane zamiennie.
Drugim elementem pieca kaflowego jest odpowiedni rodzaj wymiennika ciepła. Żeliwne lub stalowe wymienniki szybko przekazują ciepło, więc dobrze sprawdzają się do ogrzewania dużych pomieszczeń albo mocno wychładzanych. Wodne wymienniki mogą przekazywać ciepło do układu CO. Najczęściej jednak stosuję się ceramiczne moduły akumulacyjne, tworząc zapiecki, ciepłe ściany i ławki, które przez wiele godzin mogą promieniować zdrowym i przyjemnym ciepłem.
Trzecim elementem pieca kaflowego jest zabudowa wykona zazwyczaj z materiałów łatwych w utrzymaniu czystości. Najczęściej są to szkliwione kafle ceramiczne o dowolnych kolorach i kształtach. Współczesne kafle wykonane z mas lejnych zawierają duże ilości mielonego szamotu, a to powoduje, że bardzo dobrze kumulują i przewodzą ciepło. Prostsze w formie zabudowy wykonuje się również z nieco lżejszych, cienkich płyt wykonanych z betonów akumulacyjnych. ogrzewanie kominkowe piec ozdobny.
Piece kaflowe z wkładami piecowymi są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie komfort i wygodę. ogrzewanie kominkowe kominek nowoczesnySpalamy pełne załadunki drewna rano i wieczorem, a zgromadzone ciepło jest przekazywane przez kaflową zabudowę przez okres ok.10 godzin. Unikamy zjawiska przegrzania, oszczędzamy na zużywaniu mniejszej ilości drewna, podnosimy komfort użytkowania – czysta szyba, mniej pracy i więcej zdrowego ciepła.